moderni zavlazovaci systemy
Zahrada Inzerce 0 Comments

Instalace podzemního zavlažovacího systému není žádná věda

Jestliže jste se rozhodli pro vytvoření systému pro zavlažování svépomocí, pravděpodobně jste již navštívili specializovaný eshop pro závlahy zahrad a máte nakoupené všechny potřebné komponenty. Teď již jen zbývá přívodní potrubí, elektromagnetické ventily, ale i rozstřikovače vzájemně propojit a nainstalovat tak, aby byla vaše zahrada dokonalé pokryta zdrojem vody. Jaká pravidla dodržovat při instalaci podzemního zavlažovacího systému a jak postupovat, abyste nemuseli vše neustále předělávat?

Jak postupovat při instalaci podzemního zavlažovacího systému

Myslete na to, že celý zavlažovací systém je nutné rozdělit do několika větví. Každá z nich by měla mít samostatný elektromagnetický ventil, který bude ovládat její zavírání a otevírání. Ventily by také měly mít větší průměr, než jaký má přívodní potrubí. Jestliže je tlak v systému příliš velký, je potřeba vložit před každý elektromagnetický ventil také redukční ventil. Samozřejmostí je také hlavní ventil, který všechny větve najednou uzavře. Ten se hodí nejen pro případ poruchy, ale také pro zapínání a vypínání celého systému. Elektromagnetické ventily je potřeba také napájet. K tomu slouží kabely, které je nutné k nim zemí také dovést. Všechny ovládací prvky je dobré nechat přístupné ideálně v šachtě. Celý systém podzemní závlahy zahrady je pak řízen programovatelnou jednotkou, kterou je vhodné instalovat do místnosti. Vhodný je například sklep, garáž anebo domek na nářadí.

Přívodní potrubí závlahového systému

Teprve po instalaci elektrických ventilů přistupujeme k instalaci potrubí celého systému a především bychom si měli rozvrhnout, kde budeme kopat. Potrubí závlahového systému vkládejte do hloubky alespoň 25 cm, která je dostatečná i pro ochranu před mrazy. Ještě předtím, než se pustíte do výkopu, rozložte si všechny komponenty systému podél budoucích tras. Snadno si tak představíte, kde a co budete propojovat. Jestliže budete potrubí zkracovat pilkou, vždy pečlivě odstraňte všechny piliny a nečistoty, které by později mohly v potrubí ucpávat trysky.

A konečně umístění

Doba, na kterou se nejvíce těšíte, je tady. Konečně je možné spojit všechny díly zavlažovacího systému dohromady a vložit je do výkopu. Ještě předtím než na všechny větve usadíte postřikovače, propláchněte potrubí čistou vodou. Díky tomu se odstraní nečistoty po řezání a vrtání, které by mohly v budoucnu způsobovat potíže. Postřikovače umístěte tak, aby byly v rovině se zemí a pevně držely v hlíně. Pomoci si můžete případně i kolíky, které zasunete vedle postřikovačů a ty k nim přivážete.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.