Máte ve svém okolí muže, který rád spravuje, vyrábí a kutí? A chtěli byste mu udělat radost smysluplným dárkem? Přinášíme vám tipy na věci, s nimiž stoprocentně zabodujete. A abyste měli jistotu správné volby, najdete v článku i užitečné rady pro výběr.
1. Aku vrtačka
Univerzální pomocník, co nachází uplatnění u drobných oprav i rozsáhlejších rekonstrukcí. Pokročilejší modely aku vrtaček umožňují regulovat například stupeň vrtání nebo krouticí moment a mají funkce a doplňky pro co nejpohodlnější práci – např. brzdu otáček, světlo či úchyty na další příslušenství.
Na co se zaměřit při výběru
- Parametry akumulátoru (napětí a kapacita) – obecně platí jednoduché pravidlo: vyšší napětí znamená výkonnější stroj a vyšší hodnoty kapacity nabídnou delší výdrž.
- Příklep – běžný druh provrtá plast, dřevo či kov. Na panel či cihly volte příklepový model.
- Rychlost otáček – jednorychlostní mají menší počet otáček a hodí se hlavně pro šroubování a nenáročné vrtání, dvourychlostní zvládnou i náročnější práci.
2. Úhlová bruska
Hodí se na broušení, řezání, leštění a odstraňování např. starých barev. Patří tedy do kategorie všestranně využitelného nářadí, které ulehčí řadu pracovních postupů.
Na co se zaměřit při výběru
- Průměr kotouče – na řezání plechů či obkladů nebo broušení menších ploch stačí brusky s průměrem kotouče okolo 120 mm. Za optimální mnozí považují 125 mm. Na velké a tvrdší předměty a materiály jsou určeny hodnoty od 150 do 230 mm.
- Výkon – na občasné použití a nepříliš obtížné činnosti bude stačit úhlová bruska s příkonem okolo 600–800 W.
- Ergonomie a bezpečnost – základem pro komfortní ovládání je dobře tvarovaná rukojeť. Promítá se do něj samozřejmě i hmotnost. Sledujte také prvky, které zvyšují bezpečnost při práci. Můžete se setkat např. s ochranou proti opětovnému zapnutí či antivibračním držadlem.
3. Pájka
Žádný opravář-amatér se neobejde bez pájky, která slouží ke spojování kovových materiálů a součástek. S nadšením se však setká i u modelářů. S nástrojem byste měli rovnou obstarat i pájecí cín, aby mohl obdarovaný svůj dárek v případě potřeby hned použít.
Na co se zaměřit při výběru
- Druh (trafo, mikro či hrotová) – klasickým typem jsou trafo pájky, které se hodí na tradiční pájení drátů. Přesnější práci s elektro součástkami umožňují mikro varianty. Na detailní pájení jsou vhodné hrotové modely, které zvládnou i velmi drobné spoje.
- Příkon – volba tohoto parametru souvisí s druhem pájky a také povahou materiálu. Na nejjemnější práce stačí mikropáječky o výkonu 10 W, desky plošných spojů požadují cca 20 W, se silnějšími vodiči a plechovými díly si poradí nástroje od 100 W výše.
4. Vysokotlaký čistič
Tento přístroj je známější pod pojmem „wapka“ či tlaková myčka. Lze ji využít na čištění dlažby, zahradního nábytku, bazénu, auta, jízdního kola, okapů atd. Díky tlaku si poradí i s velmi odolnou špínou, na kterou by jinak neplatilo ani úporné drhnutí a litry chemie.
Na co se zaměřit při výběru
- Výkon – výkonem myčky se rozumí tlak, který dokáže vyvinout. Čím je vyšší, tím účinnější bude i samotné mytí.
- Průtok vody – vyšší průtok slibuje rychlejší práci.
- Materiál čerpadla – uvedené parametry úzce souvisí s čerpadlem, které je zásadní pro práci čističe. Pokud dáváte přednost kvalitním strojům s dlouhou životností, vyvarujte se plastu a raději volte hliníkové či mosazné provedení.
5. Gola sada
Toto populární nářadí je známé i jako gola klíče nebo nástrčné hlavice. Představují nezbytnou výbavu pro každého, kdo si rád zajišťuje svépomocí nutné opravy doma či v garáži.
Na co se zaměřit při výběru
Velikost sady – volbu odvíjejte podle toho, k čemu bude nejčastěji využívána. Nejrozšířenější jsou ráčny s velikostí čtyřhranu 1/2″ (obvykle velká sada) a 1/4″ (malá sada).