59319 01
Ostatní Inzerce 0 Comments

Zhoršuje se vám kvalita vody v zahradním jezírku? Co může být na vině?

Horké letní počasí sice neznamená pro zahradní jezírko pohromu, podstatně však může zasáhnout do poměrů, které panují uvnitř. Vysoké teploty mohou způsobit nejen výraznější odpar vody, ale také způsobit zmnožení bakterií a řas, které v jezírku způsobí více škody než užitku. Jak poznat, že je potřeba s vodou v zahradním jezírku pracovat a jak poznat, proč se kazí?

Příčinu poznáte podle barvy zákalu

Napouštíte-li zahradní jezírko ze studny či z vrtu, tedy tvrdou vodou, může se stát, že v něm sloučeniny železa a manganu v horkém létě vytvoří hnědočervený zákal. Ten se však může objevit také v případě, kdy za parného léta poklesne úroveň spodní vody a do jezírka se dostanou prosáklé minerály, případně hnojiva. Toto znečištění ale není pro zahradní jezírka obvykle fatální a docela dobře jej zpracují sama. Část usazenin můžete z jezírka vysát, se zbytkem si poradí samo jezírko, které železo i mangan využije jako biogenní prvky. O trochu větší problém představuje voda zelená. Ta vzniká tehdy, když dopouštěná voda obsahuje sloučeniny fosforu a dusíku. I s tímto stavem si většina biologicky zdravých jezírek poradí. Nechcete-li však čekat 14 a více dní, což je obvyklý čas přirozené eliminace tohoto stavu, můžete jezírku pomoci speciálními chemickými přípravky určenými pro tento druh znečištění. Podobně je vhodné zatočit také s řasami, které se mohou časem objevit na kamenech či jezírkové fólii.

Jak jste na tom s úbytkem vody?

Jestliže se kvalita vody ve vašem jezírku zhoršuje a žádná z výše uvedených příčin za tím není, je potřeba se zamyslet nad tím, zda náhodou v jezírku neubývá voda a není tedy třeba ji pravidelně doplňovat anebo zjistit, zda náhodou nemáte díru v jezírkové fólii. Pak je potřeba se snažit si vzpomenout, zda jste svého chlupatého mazlíčka při cachtání nenechali příliš dlouho bez dozoru anebo zda náhodou fólii nemohli protrhnout děti při koupání. Hledat díru v jezírkové fólii je mnohem těžší než ji následně opravit. Příčinou úniku vody z jezírka ale může být také povolený svár. I u něho platí, že oprava je mnohem jednodušší než hledání defektu.

Co teď s tím?

Jestliže jste zjistili, že vám voda v jezírku ubývá rychleji než o 10 cm za týden, je potřeba začít hledat příčinu. U menších jezírek nezbude nic jiného než nádrž vypustit a propátrat stav fólie. U těch větších bude možná snazší celou fólii rovnou vyměnit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.