Přemýšlíte o tom, že si na zahradě zařídíte místo pro koupání? Příčí se vám ale představa, že se koupete v chlorované vodě bazénu? Pak se zamyslete nad pořízením koupacího jezírka, které je vhodné pro koupání, ale zároveň v něm můžete chovat ryby nebo pěstovat vodní rostliny. Koupací jezírko totiž může na zahradě plnit také estetickou funkci. Stačí si jen vhodně zvolit jeho typ.
Koupací jezírko nebo biobazén?
V čem se liší? Zjednodušeně řečeno, koupací jezírka obsahují samostatný ekosystém se stojatou vodou a rostlinami, které pomáhají s nastavením samočištění. Biobazény jsou naproti tomu založeny na modelu trvale tekoucí vody čištěné filtračním systémem s biofilmem. Koupací jezírka navíc v rámci procesu čištění do značné míry spoléhají na přirozený život rostlin, zatímco biobazény kladou větší důraz na technologii, aby dosáhly čisté a bezpečné vody ke koupání. V konečném důsledku se systémy koupacích jezírek i biobazénů snaží dosáhnout měkké, přirozeně čisté vody, která neobtěžuje pokožku a nezpůsobuje žádné pachy. To je to, co mají společné. Jinak se však ve většině vlastností liší.
Bez práce to nebude
Ať už vsadíte na koupací jezírko nebo biobazén, vždy musíte počítat s tím, že bude potřeba pravidelná údržba. Nemusí se hned jednat o opravu jezírkové fólie, biobazény vyžadují například sběr napadaného listí či údržbu filtračního systému. U jezírek se zase musíte starat o to, abyste ničím nenarušili přirozený ekosystém. V případě potřeby je nutné doplňovat rostliny anebo je přesazovat na místa, která jim budou lépe vyhovovat a podpoří jejich růst.
Jak velké jezírko je to pravé?
Doporučená plocha koupacího jezírka nebo biobazénu je nejméně 15 m2, ale velikost regenerační zóny závisí na typu koupacího jezírka. Pokud například zvolíte biobazén s filtrací, stačí vám pro technologii jen několik metrů navíc. Naopak v případě koupacích jezírek musíte počítat s plochou minimálně stejné velikosti, jakou má koupací jezírko, abyste zajistili dostatečnou filtraci vody. Je třeba také poznamenat, že koupací jezírka nabízejí mnohem větší volnost při navrhování než biobazény a lze je přizpůsobit každé zahradní krajině.