Mobilheim připomíná na první pohled obytný přívěs větších rozměrů, který zná určitě každý z amerických filmů. Tento trend se však poměrně rychle dostal také do Evropy a západních zemí, odkud přišel až k nám. Dnes lze mobilní bydlení vidět na zahrádkách, v chatových oblastech, ale i v podání plnohodnotného bytového zázemí.
Ano, i mobilheim může plnit roli klasického domu ve zmenšené podobě, a to za podstatně nižší pořizovací náklady, než je běžné. Pojďme se ale tomuto tématu věnovat pěkně popořadě.
Mobilheim není karavan
I když se to může mnohým zdát, není to tak. Mobilní dům má sice kola, oj a jiné prvky vhodné pro přepravu, ty však slouží jen ke krátkému přesunu nebo k lepší manipulaci a usazení na konkrétním pozemku. To platí dvojnásob u objektů s větším půdorysem.
Pokud si zakoupíte základní verzi mobilheimu, jehož pořízení v novém stavu začíná kolem 300 000 Kč, nejde ještě o dům připravený k trvalému bydlení. K tomu je zapotřebí několika speciálních úpravy, abyste zvýšili komfort celkového příbytku.
- Výměna oken za ta tepelněizolační
- Opláštění stěn a střechy, jež může být zakončeno dřevem, ale také klasickou omítkou
- Doplnění rozvodů plynu, popřípadě využití topného zařízení na tuhá paliva s rozvodem do všech místností
Dostatek místa pro menší rodinu
Nutno podotknout, že mobilheim je alternativou klasického trvalého bydlení v omezené míře. Na mysli máme hlavně vnitřní prostor. Vydáte-li se ekonomickou cestou, získáte maximálně dva až tři pokoje úměrné celkovému rozměru objektu.
I z těchto důvodů se mobilní domy stávají oblíbeným zázemím především mladých lidí nebo postarších občanů, kteří nejsou tak nároční na celkovou podlahovou plochu. Určitě to není ideální řešení pro velké početné rodiny, jimž se ve finále pravděpodobně vyplatí investovat do výstavby klasického domu.
Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: Stoonn).