Otázkou, kterou si klade velká spousta především mladých lidí, jež si pořizují své první bydlení v životě. Obvykle je to právě menší bytová jednotka. A již před samotným nákupem vyvstává otázka, zda koupit byt v osobním vlastnictví nebo družstevní byt.
Na to se vám prostřednictvím několika následujících řádků pokusíme odpovědět.
Nákup bytové jednotky
Jestliže nedisponujete dostatečným množstvím finančních prostředků, vaše první kroky povedou do bankovní instituce. Při žádosti o hypotéku se však setkáte s jednou zásadní podmínkou. Peníze vám budou půjčeny oproti ručení konkrétní nemovitosti. A to lze pouze u osobního bytu.
Je ale pravdou, že na pořízení družstevního bytu lze využít také určitých úvěrů, nutno počítat s vyššími úrokovými sazbami a náročnější administrativou.
- Byty v osobním vlastnictví mají vyšší tržní hodnotu
- Družstevní byty jsou nejlevnější a mnohdy je lze odkoupit
Rychle nabyl, rychle pozbyl
Další srovnání je z pohledu možné ztráty bytu. Pakliže nebudete platit své závazky, přijdete o jakýkoliv byt, o tom není žádných pochyb. V neprospěch družstevního bytu však hovoří ještě jeden zápor. Bytová jednotka není vaším majetkem, nýbrž patří konkrétnímu družstvu. Pokud družstvo zkrachuje, přijdete o své bydlení.
Rozhodovací právo
Jestliže si spokojeně žijete ve svém bytě a chcete provést jakoukoliv náročnější modernizaci interiéru, můžete narazit. A to u družstevního bytu, kde je nutné všechny změny konzultovat s ostatními nájemníky, hlavně, pokud jde o společné prostory.
Prodej bytové jednotky
Ve finále ještě zmíníme, že prodej je z pohledu vyřízení daleko jednodušší u družstevního bytu. V případě bytu v osobním vlastnictví může být zdržujícím elementem katastr nemovitostí, kde je nutné nemovitost převést na nového majitele.
Sami si tedy udělejte představu o tom, co je pro vás výhodnější.
Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: artur84).