Pontec PondoAir Set 900 vzduchovaci kompresor
Zahrada Inzerce 0 Comments

Jaký typ jezírkové fólie je právě pro vaše jezírko nejvhodnější a proč byste neměli zapomenout na kaskády a potůčky?

Fólie v zahradním jezírku plní hned několik funkcí. Především se stará o nepropustnost dna a zabránění únikům vody z jezírka. Kromě toho má ale také estetickou funkci. Ve většině případů je tvar a barva fólie patrná při pohledu na jezírko a její vhodnou volbou lze doladit celkový ráz jezírka.

Kaučuk nebo PVC?

Rozdíl nespočívá pouze v materiálu. Oba typy fólií se liší zejména ve způsobu pokládky. Zatímco kaučuková fólie se při pokládce lepí, PVC se svařuje. To také zaručuje lepší trvanlivost. Na druhou stranu ale hraje roli také cena, ta samozřejmě mluví ve prospěch kaučuku. V případě zahradních jezírek větších rozměrů se tak vyplatí investovat spíše do kaučukové fólie, zejména nechcete-li později věnovat čas a peníze do oprav. Na druhou stranu v případě menšího jezírka, kde hledíte zejména na cenu, zvolíte pravděpodobně fólii z PVC. Další roli může hrát také barva fólie. V případě kaučuku máte na výběr pouze fólii černou. U fólie z PVC si můžete zvolit z různých odstínů od klasické černé po olivově zelenou, světle zelenou, ale i modrou.

Fólii z PVC volte spíše v případě zpevněného terénu

Vzhledem k náchylnosti PVC fólie k protržení, je její pokládka doporučována spíše do jezírek se zpevněnými stěnami a dnem. To znamená, že před pokládkou PVC fólie je lepší zpevnit profil jezírka alespoň betonovým potěrem. Vybetonování tvaru zahradního jezírka je někdy dostatečné a není potřeba jej ještě pokrývat fólií. Kaučukovou fólií můžete bez větších komplikací pokrývat i nezpevněné dno a stěny jezírka. V případě, že plánujete do jezírka umístit další prvky, například kaskády, kameny, kačírek či jezírkové čerpadlo, volte takovou polohu, aby nepoškodily již instalované prvky. Řešení díry v jezírkové fólii v již napuštěném jezírku není nic jednoduchého.

Pohyb vody napomáhá uchování její kvality

Různé kaskády, potůčky a další okrasné prvky spojené s cirkulací vody, nejsou pouze příjemným zpestřením vzhledu zahradního jezírka, slouží také k provzdušnění vody a zlepšení její kvality. Jejich volbu proto podřiďte nejen vzhledu, ale také funkci a pečlivě rozmýšlejte jejich umístění. Dobře vymyšlená cirkulace totiž pomůže předcházet problémům s usazováním nečistot, ale také s přívodem kyslíku pro případné vodní živočichy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.