Ostatní Inzerce 0 Comments

Dřevěná podlaha a její pokládka

Po dlouhá staletí byly dřevěné podlahy používány jako nejběžnější podlahy vůbec. Jistě, ve středověku asi těžko znal někdo beton, ale dřevěné podlahy mají i jiný význam, než jen dokonalost svého druhu. Mít takovou podlahu doma prakticky znamená mít kvalitní a zdravé prostředí, k tomu se přičítá i pozitivní vliv na naše pohodlí. Pokládku dřevěné podlahy lze zrealizovat vlastníma rukama, ale i samozřejmě s pomocí profesionální firmy.  Abyste však mohli položit dřevěnou podlahu a neztratit přitom kvalitu, je třeba znát některá pravidla, která je třeba dodržovat.

Vhodný materiál

O vhodnosti materiálu nás skvěle mohou poradit profesionální odborníci firmy, které se pokládkou podlah zabývají. Velice oblíbený je smrk nebo borovice, ale také modřín a olše. Pro luxusnější a také trochu dražší je vhodný cedr. Dřevo ovšem musí být dobře vysušené, ale ne zase přesušené. To by praskalo a podlaha by byla spíše vhodná na tmelení než na lakování.

Dřevěné podlahy jsou dnes velmi oblíbené a to už i z toho důvodu, že se dají použít prakticky do každé místnosti, která nevykazuje vlhkost. Pokládka je tedy možná v místnosti po vypnutí topení v místnosti. Vlhkost během tohoto postupu by měla být v normálu a je nutné dodržování předepsané technologii.

Klasická prkna nebo parkety

Pokud tedy uvažujete o dřevěné podlaze třeba na své chalupě, měli by jste si také uvědomit, jakou strukturu bude podlaha vlastně mít. Nabízejí se klasická prkna, která jsou k sobě připevněna hřebíky, ale je zde i možnost pokládky parket. Ty zažívají v poslední době svou obnovu. Dřevěné podlahy lze zhlédnout zejména v historických objektech, jako jsou zámky a hrádečky. Tady je v mnoha směrech vidět bezchybnost tehdejších mistrů, kvalitu jejich provedené práce i dokonalost ornamentů.

Dřevěné podlahy se musejí ale také udržovat. Je možné tyto podlahy nejen nalakovat, ale i natřít barvami, které mohou být v různém odstínu. Tyto dokončovací práce dodávají estetický vzhled každé dřevěné podlahy. Co je ale jistě velkou výhodou dřevěných podlah je fakt, že ji lze po několika letech jednoduše zrenovovat. Můžeme tak mít ze staré zašlé dřevěné podlahy opět novou. Podlaha z přírodního dřeva má i jiné výhody oproti mnoha moderním materiálům. Přírodní dřevo je charakterizováno řadou jedinečných vlastností: dřevo je přírodní materiál, šetrné k životnímu prostředí, protože jde o obnovitelný materiál a pozitivně působí na naše tělo i kulturu bydlení.

Podlaha šroubovaná

Mezi první způsoby pokládky dřevěné podlahy je její montáž šroubováním na dřevěný rošt. Takto se podlahy pokládaly již od pradávna. Pokládají se takto zejména velká masivní prkna. Základem je samozřejmě dokonale vyrovnaný a čistý podkladový povrch. Na takto připravený povrch se musejí přišroubovat hranoly, jejichž rozteč je určena zejména rozměry dané podlahy. Pak se na ně postupně přišroubují prkna. Pomocníkem nám budou dřevěné klínky, jejichž pomoc nám bude potřebná zejména při pokládce těsně u stěny.

Pokládka podlahy celoplošným lepením

Jako modernější postup pokládky podlah je její celoplošné lepení. Na trhu dnes najdeme mnoho materiálu a lepidel, které jsou velmi kvalitní a to díky novým technologiím. Po celé realizaci je možné podlahu používat již za 24 hodin.

Plovoucí podlaha

Poměrně mladšího data jsou plovoucí podlahy. Jedná se o pokládku, která se provádí pomocí ocelových spon. Ty jsou vkládány do drážek na spodní straně prken. Plovoucí podlahy mají oproti prkenným masivním podlahám daleko větší stabilitu a to zejména  ve vztahu ke změnám teplot a vlhkosti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.