koupaci jezirko
Zahrada Inzerce 0 Comments

Jaké jsou možnosti ukončení okrajů koupacího jezírka?

Fakt, že zahradní jezírko bude koncipováno jako koupací, má vliv mimo jiné i na to, jakým způsobem budou ukončeny jeho okraje. Při rozmýšlení, jakým způsobem k tomuto úkolu přistoupit, byste si měli především rozmyslet, kdo všechno se bude v jezírku koupat. Jste v rodině samí dospělí anebo v ní máte i děti? Hodláte povolit vstup do jezírka i vašemu psovi? Každý z koupajících má na vstup do jezírka své specifické nároky.

Nároky děti na vstup do koupacího jezírka

Nepočítejte s tím, že by děti vstupovaly do koupacího jezírka na jednom místě. Raději upravte přístup do bazénu po celém obvodu jezírka tak, aby do něj mohly děti kdekoliv vlézt anebo skočit a nezranily se. Děti také zajímá, zda budou moci v jezírku plavat a potápět se. V tom všem jim musíte vyjít vstříc. Počítejte s tím, že děti se nebudou koupat řízeně. Budou chtít několikrát denně do vody a pak z ní zase vylézt a dovádět venku.

A jaké jsou nároky dospělých?

Dospělí potřebují především pohodlný vstup do vody i výstup z ní. Také je nutný co největší prostor, ve kterém by se dalo plavat. Do vody by měl být přímý přístup z domu, ideálně po jezírkovém molu, které přímo navazuje na terasu. Aby nebylo nutné se kvůli cestě na koupání přezouvat. U jezírka by také mělo být odpočinkové místo skýtající možnost posedět a v klidu vypít šálek kávy.

Jak vypadá nevhodné zakončení zahradního jezírka?

Jako praktické se nejeví zakončení s využitím mělčiny pokryté štěrkem. Ještě horší je pak vybetonované dno mělčiny, která má navíc nepravidelný tvar. Jestliže už chcete použít na okraj jezírka zpevňující prvek jako například beton či štěrk, pak tyto zóny udělejte co nejtenčí s co nejmenší hloubkou. Na dně jezírka a jeho stěnách se kačírku vyhněte úplně. Kromě toho, že byste riskovali protržení fólie a čekala by vás následná oprava jezírkové fólie, byste také museli akceptovat chůzi po štěrku, která není vůbec příjemná. Štěrková zóna přináší ale úskalí také při údržbě jezírka.

Jak tedy vypadá vhodné zakončení jezírka?

Základem kvalitního ukončení zahradního koupacího jezírka jsou pevné kolmé stěny. Praktické je rovněž molo, které může obklopovat stranu jezírka s nejmenší hloubkou anebo rovnou celé jezírko. Usnadníte si tak vstup do vody a zvýšíte bezpečnost dětí. Z mola je možné skákat, ale také z něj provádět údržbu. Při výběru dřeva na molo, myslete na to, že bude v častém styku s vodou. To zvládne málokterá dřevina. Ideální jsou ty z exotických krajin.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.